Munkavédelem és bejelentési kötelezettség: Mire figyeljen egy műkörmös vállalkozó?

Munkavédelem és bejelentési kötelezettség: Mire figyeljen egy műkörmös vállalkozó?

Számtalan kérdés merül fel, amikor egy műkörmös vállalkozás beindítása kerül szóba. Előző munkámból adódóan (munkavédelem, tűzvédelem, környezetvédelem, kémiai biztonság) jól ismerem a szabályozásokat, így összefoglalom, mi az, amit mindenképp tudnod kell, ha KATA-s vállalkozóként műkörmösként dolgozol – akár otthon, akár bérelt szalonban, alkalmazottak nélkül. Fontos, hogy mindig tájékozódj az aktuális jogszabályokról és követelményekről az önkormányzatodnál, területileg illetékes ÁNTSZ-nél.

Telephely-engedély: Mikor van rá szükséged? 🏢

Ha műkörmösként, pedikűrösként dolgozol, és nincs alkalmazottad vagy bérlőd, akkor tevékenységed nem minősül telephely engedélykötelesnek, vagyis nem szükséges az ÁNTSZ, tűzoltóság, vagy munkavédelmi hatóság bevonása.

ÁNTSZ bejelentési kötelezettség: Veszélyes anyagok használata 🧴

Az ÁNTSZ felé csak akkor kell bejelentést tenni, ha veszélyes anyagot vagy keveréket tárolsz vagy használsz a szalonodban. Ilyen esetben:

  • A bejelentés kötelező (ennek díja van, és új szalon esetén újabb költséggel jár).
  • Veszélyes anyag tárolása esetén szükség van biztonsági adatlapokra, nyilvántartásra, valamint zárható tárolóra, amelyen fel van tüntetve a tartalma.

Tipp: Ha csak cleansert használsz fertőtlenítésre vagy háztartási ecetet takarításhoz, nem kell bejelentened semmit az ÁNTSZ-nek, mivel ezek nem minősülnek veszélyes anyagnak.

Mi számít veszélyes anyagnak? 🚨

Veszélyes anyagnak minősülnek azok a szerek, amelyek csomagolásán piktogram szerepel. A műkörmös alapanyagok (pl. gél lakkok, zselék) azonban nem tartoznak ide, így nincs szükség ezek bejelentésére. Ha azonban olyan fertőtlenítő vagy takarítószert használsz, amely piktogramot tartalmaz (pl. hypo, vízkőoldó, fertőtlenítőszer), akkor a bejelentés kötelező.

Hogyan kerülheted el a bejelentési kötelezettséget? 📝

Ha kizárólag cleansert és háztartási ecetet használsz a munkád során, akkor az ÁNTSZ nem kötelez bejelentésre, és nem szükséges biztonsági adatlap. A cleanser és más műkörmös termékek kozmetikai terméknek minősülnek, míg az ecet élelmiszer, így ezek használatakor nem kell aggódnod a bejelentés miatt.

Mi a teendő, ha mégis betoppan egy ellenőr? 🕵️‍♀️

Ha az ÁNTSZ váratlanul ellenőriz, akkor:

  • Mutasd meg, hogy a fertőtlenítéshez cleansert használsz, a takarításhoz pedig ecetet.
  • Magyarázd el, hogy semmilyen veszélyes anyagot nem tárolsz a szalonban, és a műkörmös termékek kozmetikai termékeknek minősülnek, így nem tartoznak a kémiai biztonsági szabályozás hatálya alá.

Ha már bejelentkeztél az ÁNTSZ-hez... 🔄

Amennyiben már bejelentetted magad, figyelj rá, hogy mindig rendelkezz biztonsági adatlapokkal, és ha költöznél, jelezd az új szalon helyszínét az ÁNTSZ felé. Ez fontos, mert ha megszünteted a tevékenységed vagy új helyre költözöl, be kell jelentened a változást.

Mi a helyzet a lakásod takarítószereivel? 🧽

Ha a lakásodon belül, például a konyhában vagy egy külön szobában dolgozol, az ellenőrnek nincs joga kutakodni a magánterületen tárolt háztartási tisztítószereid között, így ezek esetében nincs teendőd.

Ilovai Anita
Ilovai Anita

A műkörmös vállalkozás indítása és működtetése során kiemelten fontos, hogy tisztában legyünk az aktuális szabályozásokkal és jogszabályokkal. Az üzleti kompetencia képzésemen részletesen áttekintjük a KATA-s vállalkozói forma sajátosságait, a bejelentési kötelezettségeket, valamint a veszélyes anyagokkal kapcsolatos előírásokat.

Ez a képzés azért jött létre, hogy segítsen minden műkörmös szakembernek, akár otthon, akár szalonban dolgozik, magabiztosan eligazodni a hivatalos elvárások között. Megtanítom, hogyan kerülhetők el a felesleges adminisztratív kötelezettségek, és mely trükkök alkalmazásával teheted gördülékenyebbé vállalkozásod mindennapjait.

Ha szeretnél tisztán látni az üzleti oldal követelményeiben, és stabil alapokra helyezni a szalonod működését, várlak szeretettel a következő üzleti kompetencia képzésen, nézd meg itt!

Ilovai Anita

Szalonok, otthoni munka és a szálló műkörmös alapanyagok: POR ?️

A műkörmös munkák során keletkező finom por komoly kockázatokat jelenthet az egészségre, különösen, ha az elszívás nem megfelelő, és a csiszolás közben keletkező por túl finom. Ezek a részecskék tartósan belélegezve hosszú távú problémákhoz vezethetnek.

Miért veszélyes a belélegezhető méretű por? ?

A szálló port a részecskeméret szerint csoportosítják, mivel mérete meghatározza, hogy milyen mélyen hatol be a légutakba:

  • A 100 mikronnál kisebb szemcsék belélegezhetők, de nem jutnak mélyre a légutakban.
  • A 10 mikronnál kisebbek túljutnak a garaton.
  • A 4 mikron alattiak bejutnak a tüdőbe.
  • A 2,5 mikronnál kisebbek viszont már egyáltalán nem, vagy csak nehezen ürülnek ki a tüdőből.

A legveszélyesebb a belélegezhető méretű por, amely a léghólyagokba kerülve károsítja a tüdőt és gyulladást okozhat. A nem megfelelő oxigénfelvétel a szív- és érrendszert is megterheli.

Lehetséges következmények ?

  • Köhögés
  • Légszomj
  • Hörghurut
  • Asztma
  • Bőr- és szemirritáció
  • ALLERGIA és EKCÉMA

Akik hosszú évekig dolgoznak magas finompor-terhelés mellett, fokozottan ki vannak téve a következő betegségek kockázatának:

  • Szív- és érrendszeri megbetegedések ❤️
  • Légutak súlyos károsodása ?️
  • Az idegrendszer károsodása ?
  • Krónikus tüdőbetegségek ?
  • Tüdőrák ?️
  • Szívroham vagy stroke ?

A megfelelő védekezés és megelőzés ?️

A megelőzés kulcsfontosságú a munkahelyi egészség megőrzéséhez:

  • Megfelelő elszívás és az elszívó rendszeres tisztítása.
  • Munkavédelmi maszk használata ?, valamint szemvédelem (pl. védőszemüveg) és védőkesztyű ?.
  • Sose söprögess, mindig nedves törléssel takaríts ?.
  • Rendszeres szűrővizsgálatok
  • Rendszeres szellőztetés friss levegővel ?️.
  • Minimális por- és vegyszerpárolgás a munka során: használj nofile technikát, és minimalizáld az anyagok nyitva tartását.

A megfelelő munkavédelem és egészségvédelem valódi védelmet csak akkor nyújt, ha a megelőzésre koncentrálunk – minden más „eső után köpönyeg” ??.

Ha rendszeresen köhögsz, légzési nehézségeid vannak vagy allergiás tüneteket tapasztalsz, fordulj orvoshoz! Vizsgáltasd ki magad, gondold át a leírtakat, és tégy lépéseket a saját egészséged érdekében.

Részletek
Ilovai Anita

Mi az allergia fogalma?

Az allergia a szervezet téves, túlzott immunválasza. Olyan anyagok vagy hatások ellen védekezik a testünk, amelyek az egészséges emberek számára semmilyen tünetet nem okoznak.

Személyes tapasztalatok - Ilovai Anita ??

Én magam is szinte mindenre allergiás vagyok, legyen szó pollenről, porról vagy vegyszerekről. A műkörmös OKJ-képzésen sajnos nem kaptam megfelelő tájékoztatást: elkérték az orvosi vizsgálatra a pénzt, de orvos valójában nem látott el. Akkoriban még nem foglalkoztam munkavédelemmel, kémiai biztonsággal vagy foglalkozás-egészségüggyel – ez 14 éve történt.

Az első lépések ???

Elsőként mindent beszereztem, kis naivitással, hiszen hobbinak szántam ezt a munkát a főállásom mellett, és azt hittem, az OKJ-n tanítanak majd meg mindent. Már a tanfolyam alatt komoly fejfájás, viszketés és bőrpanaszok jelentkeztek, de úgy voltam vele, mint sokan mások: mint a béka a vizes fazékban, akinek a popója alatt lassan melegítik a vizet. Nem ugrottam ki, mert fokozatosan hozzászoktam... (csak szólok, a béka végül megfőtt ???).

Az otthoni munka kezdete

A vizsgám után otthon, a saját konyhámban alakítottam ki a munkahelyem, mivel ekkor még csak a párommal éltem együtt, gyermekem nem volt. Az asztalom lett a munkabázisom, ahol magamnak és barátnőknek ingyen készítettem körmöket, csakhogy alkothassak. Azonban egyre jobban viszketett, égett, dagadt és vörösödött minden ujjam, a combom, az alkarom stb. A legrosszabb az volt, amikor elkezdtem fulladni is.

Első komoly következmények ??

Mivel se rendes elszívóm, se megfelelő munkakörnyezetem nem volt, végül allergológushoz fordultam. Egy nap annyira rosszul lettem, hogy hörögtem, ezért antihisztamin injekciót kaptam, és az orvos nem engedett haza, mert éjjel akár meg is fulladhattam volna. Az allergiás reakcióm olyan súlyos volt, hogy a doktornő másnap felhívott, hogy ellenőrizze, élek-e még.

Az allergiás hatások a mindennapokban ?️?

Az akrilátpor, amely a reszelés során keletkezik, beette magát az ágyneműkbe, matracokba, szőnyegekbe és még a festett falakra is rátapadt. Egy alapos nagytakarítás, allergiagyógyszerek és a megfelelő óvintézkedések után végül abbahagytam ezt a munkát. Később azonban munkavédelmi, kémiai biztonsági ismereteimet kiterjesztettem, és oktató lettem a történetem miatt.

Visszatérés és a harc az allergiával ??

Amikor újra kezdtem a műkörmözést, az allergiám még intenzívebb lett, de nem adtam fel. Megtettem minden szükséges lépést, hogy minimalizáljam az irritációt:

  • Emelt dózisú allergiagyógyszert szedek ?
  • Ipari porelszívót használok, amelyet gyakran tisztítok
  • Reszelésmentes technikát alkalmazok, és próbálom a port minimalizálni
  • A kesztyű súlyosbítja a tüneteket, de rendszeresen nedves törlőkendővel törlöm meg a kezem és a karom ?
  • Sűrűn szellőztetek és nedves takarítást végzek
  • Steroid tartalmú krémeket használok helyileg, ha szükséges

Mi súlyosbíthatja az allergiát? ??

  • Stressz
  • Kialvatlanság
  • Túlhajszoltság
  • Negatív gondolkodás, mint például „ez úgysem lesz már jobb.”

A pozitív hozzáállás hatása ?

Próbálok Mystic Nails termékekkel dolgozni, mivel ezek sokat segítenek, de mindig fennáll a veszély, hogy új vendégek allergizáló port hoznak be. Minden nap emlékeztetem magam, hogy imádom a munkám, és a pozitív hozzáállás sokat segít abban, hogy ne jelenjenek meg tünetek. ?

Végezetül: megelőzés és védelem ❤️

Az allergiás reakciókat nem lehet teljesen kiküszöbölni, hiszen bármilyen munka során felléphetnek irritációt okozó anyagok. A legjobb, amit tehetünk, az a megelőzés, például minimális porképződés és vegyszerpárolgás mellett dolgozni. Fontos, hogy ne higgyünk az „antiallergén” reklámoknak – ezek nem léteznek!

Részletek