Műkörmös szakember tapasztalata az allergiáról - Ilovai Anita tollából
Mi az allergia fogalma?
Az allergia a szervezet téves, túlzott immunválasza. Olyan anyagok vagy hatások ellen védekezik a testünk, amelyek az egészséges emberek számára semmilyen tünetet nem okoznak.
Személyes tapasztalatok - Ilovai Anita 😓🥴
Én magam is szinte mindenre allergiás vagyok, legyen szó pollenről, porról vagy vegyszerekről. A műkörmös OKJ-képzésen sajnos nem kaptam megfelelő tájékoztatást: elkérték az orvosi vizsgálatra a pénzt, de orvos valójában nem látott el. Akkoriban még nem foglalkoztam munkavédelemmel, kémiai biztonsággal vagy foglalkozás-egészségüggyel – ez 14 éve történt.
Az első lépések 🤣🤭🤦
Elsőként mindent beszereztem, kis naivitással, hiszen hobbinak szántam ezt a munkát a főállásom mellett, és azt hittem, az OKJ-n tanítanak majd meg mindent. Már a tanfolyam alatt komoly fejfájás, viszketés és bőrpanaszok jelentkeztek, de úgy voltam vele, mint sokan mások: mint a béka a vizes fazékban, akinek a popója alatt lassan melegítik a vizet. Nem ugrottam ki, mert fokozatosan hozzászoktam... (csak szólok, a béka végül megfőtt 🤣🤣🤣).
Az otthoni munka kezdete
A vizsgám után otthon, a saját konyhámban alakítottam ki a munkahelyem, mivel ekkor még csak a párommal éltem együtt, gyermekem nem volt. Az asztalom lett a munkabázisom, ahol magamnak és barátnőknek ingyen készítettem körmöket, csakhogy alkothassak. Azonban egyre jobban viszketett, égett, dagadt és vörösödött minden ujjam, a combom, az alkarom stb. A legrosszabb az volt, amikor elkezdtem fulladni is.
Első komoly következmények 😷😓
Mivel se rendes elszívóm, se megfelelő munkakörnyezetem nem volt, végül allergológushoz fordultam. Egy nap annyira rosszul lettem, hogy hörögtem, ezért antihisztamin injekciót kaptam, és az orvos nem engedett haza, mert éjjel akár meg is fulladhattam volna. Az allergiás reakcióm olyan súlyos volt, hogy a doktornő másnap felhívott, hogy ellenőrizze, élek-e még.
Az allergiás hatások a mindennapokban 🌬️🧹
Az akrilátpor, amely a reszelés során keletkezik, beette magát az ágyneműkbe, matracokba, szőnyegekbe és még a festett falakra is rátapadt. Egy alapos nagytakarítás, allergiagyógyszerek és a megfelelő óvintézkedések után végül abbahagytam ezt a munkát. Később azonban munkavédelmi, kémiai biztonsági ismereteimet kiterjesztettem, és oktató lettem a történetem miatt.
Visszatérés és a harc az allergiával 🧴💊
Amikor újra kezdtem a műkörmözést, az allergiám még intenzívebb lett, de nem adtam fel. Megtettem minden szükséges lépést, hogy minimalizáljam az irritációt:
- Emelt dózisú allergiagyógyszert szedek 💊
- Ipari porelszívót használok, amelyet gyakran tisztítok
- Reszelésmentes technikát alkalmazok, és próbálom a port minimalizálni
- A kesztyű súlyosbítja a tüneteket, de rendszeresen nedves törlőkendővel törlöm meg a kezem és a karom 🧴
- Sűrűn szellőztetek és nedves takarítást végzek
- Steroid tartalmú krémeket használok helyileg, ha szükséges
Mi súlyosbíthatja az allergiát? 🤯😴
- Stressz
- Kialvatlanság
- Túlhajszoltság
- Negatív gondolkodás, mint például „ez úgysem lesz már jobb.”
A pozitív hozzáállás hatása 😉
Próbálok Mystic Nails termékekkel dolgozni, mivel ezek sokat segítenek, de mindig fennáll a veszély, hogy új vendégek allergizáló port hoznak be. Minden nap emlékeztetem magam, hogy imádom a munkám, és a pozitív hozzáállás sokat segít abban, hogy ne jelenjenek meg tünetek. 😊
Végezetül: megelőzés és védelem ❤️
Az allergiás reakciókat nem lehet teljesen kiküszöbölni, hiszen bármilyen munka során felléphetnek irritációt okozó anyagok. A legjobb, amit tehetünk, az a megelőzés, például minimális porképződés és vegyszerpárolgás mellett dolgozni. Fontos, hogy ne higgyünk az „antiallergén” reklámoknak – ezek nem léteznek!
Allergiás tünetek megelőzése és helyes munkakörülmények -
Oktatási lehetőségek műkörmösöknek
Mivel saját bőrömön tapasztaltam meg, milyen komoly kihívásokat jelenthet az allergia a műkörmös szakmában, fontosnak érzem, hogy segítsek másoknak elkerülni ezeket a problémákat. Az általam tartott továbbképzések során kiemelt figyelmet fordítok az allergiával kapcsolatos ismeretekre és a megelőzés lehetőségeire.
Az üzleti kompetencia képzésen például arról is beszélek, hogyan építhetünk fel egy egészségtudatos munkakörnyezetet, amely hosszú távon támogatja a szakmai és üzleti sikereket.
A gyakorlati gyorsasági képzéseimen pedig személyesen mutatom be azokat a bevált módszereket, amelyeket saját tapasztalataim alapján dolgoztam ki. Ezek között szerepelnek a megfelelő porelszívók használata, a reszelésmentes technikák és a védőeszközök alkalmazása is. Mindent megteszek azért, hogy a résztvevők ne csak elméleti, hanem gyakorlati tudást is kapjanak, amelyet azonnal be tudnak építeni a mindennapi munkájukba.
Hiszek benne, hogy a tudatosság és a megfelelő munkakörnyezet kialakítása alapvető fontosságú, ezért várom szeretettel mindazokat, akik szeretnék biztonságosan és egészségesen végezni a szakmájukat.